הנדסה וטכנולוגית מזון

שרותי הנדסה וטכנולוגיה של מזון

 • פיתוח מוצרים, שיפור מוצרים קיימים
 • רישוי עסקים
 • רשיון יצרן
 • תברואת מוצר
 • פיתרון בעיות מיקרוביאליות
 • שיטות ניקיון
 • חמורי ניקוי חדשניים
 • כתיבת והטמעת נהלים
 • תיכנון קווי יצור
 • הקמת קווי יצור
 • הנדסת אריזות
 • הכל תחת קורת גג אחת
 • הזמן פגישת יעוץ ללא התחייבות
 

טכנולוג מזון

תפקידו  העיקרי של טכנולוג המזון הינו לשפר את תהליך ייצור המזון וכולל טווח רחב של תחומים כגון ידע וניסיון ביישום תהליכים ביוטכנולוגיים של מזון, בקרת איכות המזון, עיצוב תהליכי ייצור ושימור מזון, עיצוב מכשור ומכונות בתעשיית המזון , אריזת המוצר ועוד. כמו כן טכנולוג מזון עוסק בתהליכי פיקוח על המזון מתוך מטרה לשמור על בריאות הציבור. תהליכי ייצור מזון משפיעים על אורך חיי המדף של המוצר, על הערכים התזונתיים שלו, על טעמו ועל איכותו. ייצור מזון בתעשיות או במפעלים מצריך ידע מקצועי נרחב הכולל עמידה בתקנות ורגולציות של משרד הבריאות.

מדוע יש צורך בטכנולוג מזון?

טכנולוג מזון עוסק בייצור מוצרי מזון חדשים, החל משלב בחירת חומרי הגלם, תכנון המוצר הכולל יישום של שיטות מדעיות והנדסיות במחקר ופיתוח, ייצור, אריזת המזון, בקרת איכות והפצת המוצר. כמו כן טכנולוג מזון עוסק גם בתחומי מחקר, כגון שיטות לשיפור איכות המזון, צבע המזון, המרקם שלו, ההרכב התזונתי, הכימי והמיקרוביולוגי.

כיום יש צורך בטכנולוג מזון למגוון רחב של בתי עסק, כגון מפעלים, תעשיות לייצור מזון, מסעדות, בתי קפה וכל בית עסק שמעוניין למכור מזון מחויב בפיקוח על מנת לוודא שהמזון אכן עומד בתקנות משרד הבריאות ובסטנדרטים הנדרשים כדי להבטיח את בריאות הציבור.

טכנולוג מזון יכול לספק לבית העסק ייעוץ על שיפור תהליכי הכנת המזון כגון אופן אחזקת המוצרים וחומרי הגלם לצורך שמירה על איכות וטריות, שמירה על אורך חיי מדף, שמירה על היגיינה וסטריליות חומרי הגלם, ביצוע בדיקות מיקרוביאליות כדי לבדוק את איכות המזון.

תהליך העבודה של טכנולוג מזון

טכנולוג מזון עובד בסביבות עבודה משתנות כגון מפעלים, תעשיות לייצור מזון , מעבדות מזון, רשתות לשיווק מזון, משרד הבריאות ועוד, עבודתו כוללת ביצוע בדיקות מיקרוביאליות שנועדו לבדוק את איכות המזון, בדיקות מיקרוביאליות כוללות זיהוי של חיידקים ממגוון סוגים כגון פתגונים, ליסטריה, אי קולי וחיידקים נוספים, כמו כן טכנולוג מזון מומלץ מבצע בדיקת אורך חיי מדף, בדיקת מזון שיש בו חשד להרעלת מזון ועוד.

איזה ידע נדרש לטכנולוג מזון?

טכנולוג מזון מומלץ רוכש ידע במגוון תחומים כגון ביולוגיה, כימיה, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה ועוד, טכנולוג מזון הינו בעל תעודה בהנדסת מזון או ביוטכנולוגיה ומזון.

טכנולוג מזון מקצועי מבצע תהליכי שיפור מוצר קיים, תכנון קווי ייצור של מוצרים, יישום שיטות לניקיון, ביצוע בדיקות מעבדה כגון  מיקרוביאליות לתעשיית המזון, דיגום מזון ומים, תברואה, שיפור תהליכי ייצור ושימור מזון,  אריזת המזון, כתיבת נהלים והדרכת עובדים, עמידה בתקני ISO, תקני משרד הבריאות, בטיחות במזון ועוד. טכנולוג מזון יכול לתכנן מפעל לייצור מזון.

בתי עסק קטנים זקוקים לייעוץ והכוונה של טכנולוג מזון מקצועי ומומלץ כדי  שהמסעדה או בית קפה יפעלובצורה תקנית ונכונה יש צורך המתן ייעוץ וליווי של טכנולוג מזון כמו כן בעל העסק מחויב לשמור על בריאות הציבור ועליו לעמוד  לעמוד בדרישות משרד הבריאות, כאן נכנס לתמונה טכנולוג מזון שיכול לסייע לבעל העסק לפקח על אופן הכנת המזון כך שיהיה טרי ואיכותי, כמו כן, נקי מחיידקים. בנוסף לשמירה ואחסון נכון של המזון, טכנולוג מזון מספק הדרכת עובדים, התנהלות נכונה במטבח, שמירה על היגיינה של אזור הכנת המזון, ניקיון של משטחי העבודה, שמירה על סטריליות חומרי הגלם והמוצרים שאיתם מכינים את המזון.

רישוי עסקים

חשוב לדעת שאחת מבעיות התחלואה בעולם נובעת מאכילת מזון שלא עומד בסטנדרטים הנדרשים לשמירה על איכותו וטריותו. מטרת משרד הבריאות הינה לדאוג לבריאות הציבור מכמה היבטים שונים כגון שמירה מפני תחלואה הנובעת מסיכונים מיקרוביאליים וכימיים של המזון.

על מנת להפעיל עסק הכולל ממכר של מזון יש צורך ברישוי עסקים כדי לוודא שהעסק עובד על פי תקנות הנדרשות מטעם משרד הבריאות הקובע סטנדרטים אחידים לתנאי עבודה נאותים הכוללים שימוש נכון בחומרי גלם, שמירה על ניקיון והיגיינה של משטחי העבודה, הפרדה בין מזון גולמי למוכן, שמירת המזון בקירור ובהתאם לטמפרטורה נדרשת.

ישנן תקנות רבות לרישוי עסקים בתחום המזון, למשל תקנות לשמירה על היגיינת המזון מפני חיידקים, נגיפים, חומרים כימיים ועוד. מניעת הרעלה של המזון על ידי שימור ואחסון נכון של המזון, כמו כן בעל העסק נדרש לעמוד בכללים להתנהלות נכונה במטבח, שמירה על כללי תחזוקה וניקיון, פינוי פסולת, רכישת המזון, הובלה ואחזון נכון בהתאם לדרישות החוק.

רישיון יצרן

מפעלי מזון או תעשיות לייצור מזון, מחסני מזון מחויבים לקבל רישיון יצרן על מנת לפעול באופן חוקי, כמו כן קבלת הרישיון מותנית בעמידה בדרישות ובתקנות של משרד הבריאות.

טכנולוג מזון יוכל לסייע לבעל העסק לקדם את קבלת הרישיון לעסק על ידי תכנון נכון של המטבח ושירותי המזון, חלוקת שטחים ותכנון פונקציונלי. כמו כן טכנולוג מזון יוכל לסייע בהכנה לביקורת של משרד הבריאות, ביקורת תברואתית וטכנולוגית, ליווי וייעוץ אישי , קבלת רישיון יצרן (רישיון נוסף מלבד רישיון עסק שמיועד לבתי עסק מתחום המזון), כתיבת נהלים בינלאומיים בהתאם לתקני ISO, GMP ועוד.

אולי תתעניין גם ב:

חייגו עכשיו

גרינברג מהנדסים