רישיון עסק למסעדה

תוכן עניינים

פתיחה של מסעדה חדשה מצריכה בנוסף מרישיון העסק אשר ניתן על ידי הרשות המקומית, גם רישיון ייעודי למסעדות ועסקים אחרים העוסקים בתחום המזון, הניתן על ידי בריאות הסביבה. בנפה הרלוונטית של משרד הבריאות

בשונה מסוגי עסקים רבים, עסק אשר מספק שירותי ומוצרי מזון הוא עסק לו עשויה להיות השפעה מכרעת על בריאות ציבור לקוחותיו, כמו גם על בטיחות המקום, הסביבה, העובדים והמבקרים, פליטת מזהמים, ופרמטרים נוספים. במטרה להבטיח שמירה על הפרמטרים הללו והגנה על הציבור קבע משרד הבריאות סטנדרטים מחמירים לצד תהליך בדיקה ואישור קפדני לעסקי המזון.

רישיון עסק למסעדה

מהם הפרמטרים עליהם יש לתת את הדעת בדרך אל האישור המיוחל?

חשוב לדעת: תכנון הגשת הבקשה וקבלת האישור מתחיל עם הירקמות הרעיון להקמת מסעדה- ולא בשלבי היישום הסופיים. עם קבלת ההחלטה והיציאה לדרך, יש להביא בחשבון כל תכנון, רכישה ויישום של ההחלטות תוך ראייה בעיני מקבלי ההחלטות, במטרה להימנע מתהליכי עבודה כפולים ויקרים.

בחירת המקום

הקמה של מסעדה דורשת מקום מתאים, אשר מלבד עיצוב מלהיב ומזמין ותנאי נוחות ופונקציונליות, חשוב מאוד ביצוע התאמות נדרשות לעסקי מזון ומסעדנות: נגישות משאיות לפריקת מזון וחומרי גלם, אוורור מיטבי, תאורה מתאימה ,מערכות מים וביוב הכוללת את כל הנדרש מעסקי מזון: מז"ח , מפריד שומנים, ועוד.

שרשרת ייצור המזון

מסעדה היא עסק אשר קולט ומאחסן מוצרי מזון, מייצר מזון באמצעות תהליכי בישול, אפייה, טיגון ועוד, ומגיש מזון ללקוחות. כל תהליך הטיפול במזון חייב לעמוד בסטנדרטים מחמירים של תברואה ובטיחות, החל מפריקה וסידור המזון, תנאי האחסון, תהליכי ההכנה ועד להגשה. תהליך זה כולל בחינה של חדרי הקירור וההקפאה, אמצעי החימום ותנאים נוספים לטיפול במזון, ולרבות כוח האדם במקום

תנאים סביבתיים

עסק העוסק בייצור מזון הוא עסק אשר מייצר שומנים ופסולת ברמה גבוהה, מפעיל מכשירי בישול וצלייה על חשמל וגז ועשוי להוות מפגע סביבתי. כחלק מדרישות האישור נדרש בית העסק להציג מערכת מותאמת לטיפול בשפכים, מפרידי שומנים, סננים ומכשירים למניעת יצירת זיהום אוויר סביבתי.

בטיחות

מיפוי תנאי הבטיחות במקום, לרבות תנאי בטיחות העובדים והשוהים במקום, לרבות מערכות לגילוי ולכיבוי אש, שחרור עשן, מניעת מפגעים, נגישות והיתרי בניה.

קבלת רישיון למסעדה אינו עניין של מה בכך, ומצריך הקפדה על מנעד רחב של הנחיות ודרישות, הנבחנות בעין מקצועית וקפדנית ובתהליך בירוקרטי מחמיר.

על מנת לעמוד בתקנות הרבות ולזכות באישור הנכסף, כמו גם בעסק אשר פועל תחת תנאי בטיחות ותברואה ואינו חשוף לסיכונים ולתביעות, מומלץ להיעזר בשירות מקצועי של טכנולוג מזון אשר משלב ידע וניסיון בעבודה אל מול הרשויות הרלוונטיות.

קבלת רישיון למסעדה אינו עניין של מה בכך, ומצריך הקפדה על מנעד רחב של הנחיות ודרישות, הנבחנות בעין מקצועית וקפדנית ובתהליך בירוקרטי מחמיר. על מנת לעמוד בתקנות הרבות ולזכות באישור הנכסף, כמו גם בעסק אשר פועל תחת תנאי בטיחות ותברואה ואינו חשוף לסיכונים ולתביעות, מומלץ להיעזר בשירות מקצועי של טכנולוג מזון אשר משלב ידע וניסיון בעבודה אל מול הרשויות הרלוונטיות.

משרדנו מספק ליווי וכלים באמצעות הטובים שבאנשי המקצוע בתחום, ההנדסה וטכנולוגיית המזון, למסעדות ולעסקי המזון, לרבות הגשת הבקשות וניהול ההליכים הבירוקרטיים, במקצועיות ובאחריות.

מאמרים נוספים

רישיון עסק לקונדיטוריה

רישיון עסק לעולם אירועים

גרינברג מהנדסים